Dijital fotoğrafçılığın olmazsa olmaz araçlarından biri olan bellek kartları için doğru ve kaliteli bir seçim yapmalısınız. Biraz reklam kokacağı için marka ismi vermeyeceğim ancak bellek kart kullanımında neden büyük kapasiteli kartları tercih etmemeniz gerektiğini kısaca açıklayacağım.

Profesyonel fotoğrafçılar çalışma yaparken tek bir kart ile 8 GB ya da 16 GB gibi kart kullanımları yapmazlar. Tabi burada yanlış anlaşılmamak adına şunu belirtmekte fayda var, kullandığınız dijital fotoğraf makinesinin çekim kalitesi tek bir fotoğraf için çok yüksek olabilir, bu nedenle 8GB bellek kartı kullanımı yapabilirsiniz ancak iyi kaliteli bir fotoğraf çekimi için(standart kullanım) 2 GB bellekler kullanılır.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Bu kapsamda 8 GB tek bellek kullanmak yerine 4 tane 2GB’lık bellekler kullanımı daha doğru olacaktır. Bellekler bozulmaz diye bir kural yok hatta filmler bile bozulabilir. Bu nedenle risk almamak adına birden fazla bellek kullanın. Örneğin bir event için fotoğraf çekimi yaparken tek bir kart kullanırsanız ve bu kart bozulursa, ne yapabilirsiniz. Geçmişe dönemezsiniz, event bitti. Bu durumda size para ödeyen şirkete ya da kişiye nasıl bir açıklama yapabilirsiniz. Belki hukuksal sonuçlarına bile katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle bir eventte fotoğraf çekimi yaparken birden fazla kart kullanın, riski en azından minumuma indirin.

Diğer bir öneride fotoğraf çekimi yaparken tüm kartı full doldurmayın, en azından bir 10 kare boş kalsın:)

İyi çekimler.