Günlerce çabalıyoruz, harika anlar yakalıyoruz ve muhteşem fotoğraflar çekiyoruz. Ancak eğer dikkatli olmazsak dünya ne yazık ki bizim düşündüğümüz gibi muhteşem bir yer değil. Fotoğraf hırsızlığı her ülkede farklı boyutlarda çalışmalarına devam ediyorlar.

Pixsy bu fotoğraf hırsızlığı ile ilgili bir infografik yayınlamış. Bu veriler Amerika verileri dikkate alınarak hazırlanmış ancak ülkemiz dahil birçok ülkede benzer rakamlar olduğuna eminiz.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

# Fotoğrafçıların %64’ü fotoğraf hırsızlığı ile karşı karşıya kalıyor. Ancak çoğu bundan habersiz.

8th-card-lay02-768x768

 

# Fotoğraf çalınmalarından sorumlu olan kuruluşlar %49 ile bloglar ve sosyal medya kullanıcıları; ardından ticari kullanımlar, profesyonel kullanımlar için alanlar ve diğerleri olarak sıralanmış. Genel olarak blogger ve sosyal medya kullanıcılarının fotoğraflarda değişiklik yapmadan kullandığı ancak diğer kullanımlarda watermark kaldırma, renk değiştirme gibi kullanımlar ile reklam metaryelleri için kullanım olduğu belirtilmiş.

0th-card-lay03-768x768

 

# Fotoğrafçıların %41’i legal yollardan hakkını aramıyor; hatta bunun için zamanı olmayanlarda var. Sanırım ülkemizde bu oran çok daha yüksek, belki de %80’lerde.

1st-card-lay02-768x768

 

#Genel olarak ülkemiz de ne yazık ki çalınma vakaları mevcut. Yüksek çözünürlüklü fotoğrafları satış sitelerine kendi fotoğrafıymış gibi ekleyerek para kazanmaya çalışan insanlar var. Bu nedenle fotoğraflarınızı öncelikli hiçbir zaman yüksek çözünürlüklü olarak paylaşmayın. Facebook, instagram gibi hesaplarda ne kadar yüksek paylaşırsanız paylaşın önemli değildir. Çünkü bu siteler ve uygulamalar üzerinden sizin eklediğiniz fotoğraflar tekrar olarak optimize edilir.

#Düşük çözünürlüklü fotoğraflar içinde watermark eklemeniz koruma sağlayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken fotoğrafın sağına ya da soluna eklediğiniz fotoğraflarda fotoğraf üzerinden kesim yapılıp bu alanın çıkartılabilieceği riski, bu nedenle en iyi watermark tüm fotoğrafa yaydığınız bir işaretleme olabilir. Ancak bunu yaparken fotoğrafın görüntüsüne zarar vermemek için watermark oppacity ayarlarını düşük vermenizdir. %10 ideal olabilir ancak bunu fotoğrafınızın renk dağılımına göre yapmanız daha doğru olacaktır.

Infografik +5 parça olarak devam ediyor. Daha fazlası için Pixsy sitesini ziyaret edebilirsiniz.