Fotoğraf düzenleme yazılımlarını kullanırken hangi bilgisayarı tercih etmelisiniz. Fotoğraf düzenleme yazılımlarını bilgisayarınız üzerinde kullanırken en sıkıcı olan şey, işlem yaptığınız bilgisayarın sizi bekletmesidir. Bunu geçiyorum, hadi beklemeye razı olduk, bir anda yazılımın kendini kapatmak istemesi de ayrı bir dert olsa gerek.

Bu işi yarı profesyonel ya da profesyonel olarak yaptığınızı hesap ediyorum. Bu durumda Adobe Photoshop bizim için en önemli yazılım olarak değerlendirilebilir. Öncelikli bir bilgisayar almadan önce, masa üstü ya da diz üstü Adobe Photoshop’un hangi versiyonunu kullanacaksanız istenilen bilgisayar özelliklerine bakmalısınız. Burada genellikle size minumum özellikleri verirler, ancak unutmayın bu değerlerin altına kesinlikle düşmemelisiniz. Eğer Creative Cloud kısmını kullanacaksanız, bu durumda sadece işletim sistemi, RAM ve internet bağlantı hızınız çok önemli.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Bilgisayarınızı almadan önce sizin için en önemli bileşenler: İşlemci, RAM, anakart, ekran kartı, ekran, işletim sistemi, bellek.

 

İşlemci – RAM:
İşlemci için en önemli donanım parçanız diyebiliriz; bazı ustalar RAM miktarının yeterli olabileceğini bu kapsamda işlemcinin çok önemli olmadığını iddia edebilir. Ancak her zaman için işlemci önemlidir. Yüksek çözünürlükte bir fotoğrafı açtığınızda, filtre vb. işlemler uyguladığınızda bu işlemciye ihtiyacınız olacak, artı olarak sadece bilgisayarı fotoğrafçılık işlemlerinizle ilgili değil aynı zamanda internet tarayıcınızın ve daha başka birçok yazılımında açık olabileceğini ya da photoshop ile birlikte kullanabileceğiniz diğer fotoğraf yazılımlarının birlikte kullanıldığını düşünebilirsiniz.

İşlemciden ayrı olarak diğer önemli donanım parçanız RAM miktarınız; çalışmalarının ekranınıza düşmeden önce RAM’den okunur; örneğin iPad’lerde internet tarayıcıdan 3-4 sayfa açtığınızda daha sonra o sayfaya döndüğünüzde otomatik olarak o sayfanın tekrar yenilendiğini görürsünüz. RAM yetersiz olduğu için bilgileri, görselleri hafızada tutamaz. Şimdi düşünelim yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafta işlem yaparken hatta 30 komut geri almak istediğinizde ilk yardımcınız kim olacak, tabi ki RAM miktarınız. İyi bir RAM her zaman için önemlidir. 8 GB RAM altına düşmemeye çalışın.

 

Anakart – Ekran kartı:
Onboard dediğimiz birleşik kart sistemlerini tercih etmemenizi öneririm. Zaten artık çok tercih de edilmiyor. Tüm yaptığınız işlemlerin hızı, verimliliği için işlemci ve RAM’iniz kadar bu 2 kartınızda çok önemlidir. Donanım parçalarının birbirine uyumlu olması, aynı zamanda ekran kartının verileri ekrana gönderme hızı ve işlem süreci çok önemlidir. Aldığınız bilgisayarın anakart ve ekran kartı özellikleri olmazsa olmazlar arasında. Oyun kartlarına odaklanın, GeForce her zaman iyidir.

 

Bellek(hard disk):
Sizi idare edecek kapasitede olması yeterli; harici bellekler zaten fotoğraflarınızı yüklemek için yeterli olacaktır. Ancak size tavsiyem her zaman için hard diskinizin %50’den fazlası boş olsun. Sistem çalışırken RAM miktarınızın yetersiz olduğu durumlarda hard diskinizin boş kısmını kullanır.

 

Ekran:
İyi bir ekran her zaman için bir fotoğrafçı için önemlidir. Çekmiş olduğunuz fotoğrafları en doğal ve renkleri en doğru şekilde görmeniz önemlidir. Yeni teknoloji ekran sistemleri kullanabilirsiniz. Maksimum çözünürlük oranı dikkat edin, kare ekran tercih etmeyin. Geniş ekran monitörler aynı zamanda daha rahat çalışmanızı da sağlayabilir. Bundan ayrı olarak gelen veriyi görüntü dönüştürmedeki hızı da sizin için önemlidir. Sakın ekran diyip geçmeyin; iyi bir araştırma önemlidir.

 

İşletim Sistemi:
Yazının en başında da  belirttiğim gibi kullandığınız yazılımın minumum özellikler kısmında belirttiğim gibi minumum özellikler kısmına dikkat etmeniz gerekiyor. Yeni bir bilgisayar alacaksanız işletim sistemi en güncel yazılımı almanız daha doğru olacaktır. Çünkü aynı zamanda yeni işletim sistemleri daha iyi işlemci, RAM ve anakart-ekran kartı kullanımı ister.

 

Tüm bu donanım ve yazılım özellikleri bizler için önemli; ancak aynı zamanda kullandığınız fotoğraf düzenleme yazılımında da bazı ayarlamalar yaparak donanımsal özelliklerinizi daha verimli kullanabilirsiniz. Photoshop’ta verimlilik için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

En can alıcı soruyu da cevaplamadan konuyu kapatmayalım. Windows mu yoksa Mac mi? Bu sorunun gerçek cevabı her ikisi de olabilir. Uygun bir donanımla Windows’ta Mac’te işinizi görecektir. Ancak benim tercihim genel olarak Mac’ten yana:)

İyi çekimler, iyi fotoğraf düzenlemeler!