iphone 6s kamera

iPhone 6S Kamera ve fotoğraf ve video çekim özelliklerini inceleyelim. Apple’in akıllı telefon segmentinde ki yeni amiral gemisi iPhone 6s’in fotoğrafçılık yeteneğini test etme zamanı geldi. Dxomark tarafından gerçekleştirilen test sizleri biraz da olsa hayal kırıklığına uğratabilir.

Fiyat ve fotoğraf çekme performansı açısından değerlendirildiği zaman ne yazık ki rakip marka telefonlara göre sıralama da gerilerde kalan iPhone 6s, bir önceki iPhone 6 modeline göre iyileştirmeler sağlasa da toplam puan olarak 82 puanı geçemedi. Sıralamada ki en yüksek puanın da 87 olduğunu belirtip, özellik ve karşılaştırmalara kısaca bakalım.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

iPhone 6s Kamera – Fotoğraf Çekim Değerlendirmesi:

Texture ve noise özellikleri dışında yer alan tüm özelliklerin elde ettiği puanlar çok iyi, özellikle exposure ve contrast en önemli özellikler arasında ve elde edilen puan 90. Aynı zamanda Noise fotoğraflarda biz fotoğrafçıların en nefret ettiği özelliklerden biri, ne kadar çok nokta o kadar kalitesiz ve kullanımı çöp olan fotoğraf demek aslında. Noise ile ilgili elde edilen 73 puan oldukça endişe verici. Bu durum özellikle ışığın yetersiz olduğu alanlarda kendini daha fazla gösterecektir.

Elde edilen genel puanlama ise 83 ve standart genel puanlandırmadan daha iyi; bu nedenle video özelliğinin genel puanlandırmayı etkilediğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda özellikle ışıklı alanlardaki fotoğraf çekimlerinde çok iyi detaylar yakalanabiliyor.

 

Video Çekim Değerlendirmesi:

Fotoğraf çekim özelliklerine göre Noise daha iyi bir puan almış görünüyor, ancak en kötü özelliği dengeleyici özelliğinin elde ettiği 60 puan. Özellikle bir akıllı telefon için bu özelliğin çok daha iyi olmasını beklerdik. Londra Portresi çalışmasında iPhone 6s’in 4K çekim kalitesi ile başarılı bir çekim yaptığını izlemiştik. Ancak stabilization’daki eksiklik az da olsa bizi düşündürmeye yetti. Bununla birlikte ışıklı alanlardaki video çekimlerinde stabilization’nın çok daha iyi sonuç verdiğini söyleyebiliriz.

Sonuç olarak iPhone 6s iyi bir fotoğraf çekim ve video özelliği sergiliyor. Özellikle en güçsüz tarafı hem fotoğraf çekimi hem de video çekimleri için ışığın yetersiz olduğu alanlar. Sadece fotoğraf çekimini dikkate aldığımız zaman, fiyat ve performans açısından satın almak çokta doğru olmayabilir. Diğer özellikler ve fiyat/performans değerlendirmesi ise size kalmış.

İyi çekimler.

Tüm akıllı telefonların fotoğraf çekim sıralaması için tıklayınız…