Fotoğrafçılık dünyası gelişen teknolojiye bağlı olarak kullanıcıların kullanım alışkanlıklarında büyük değişikliklere yol açtı. Günümüzde kompakt kamera satışları azaldı, bazı markalar üretimden vazgeçti hatta dijital fotoğrafçılık dünyasına geç giriş yapan markalar bunun cezasını büyük yaptırımlarla ödedi.

img_0522

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Yukarıda verilen grafik satış rakamlarını yansıtıyor. Fotoğrafçı Sven Skafisk en güncel 2016 CIPA kamera datasına göre aslında açıkca bilinen birçok gerçeği net olarak ortaya çıkarmış oldu.

Grafik içinde 5 ana kategori yer alıyor: Analog kameralar, dijital kameralar, aynasız kameralar, akıllı telefon kameraları ve kompakt kameralar. Satış rakamları özellikle Analog kameraların ölümünü; kompakt makine satışlarının akıllı telefon kameları ile nasıl azaldığını ve çok daha fazlasını gösteriyor.

Aslında akıllı telefon girişleri 2003 yılına denk geliyor ancak kamera teknolojisinin yeteri kadar gelimediği bir telefon dünyasında bu değişimin kompakt kameralara yansıması oldukça düşük hatta bu dönemde kompakt kamera satışları yükselerek devam ediyor. Ancak 2013 yılı tam bir değişim yılı olmuş, bu dönemde akıllı telefon kamera teknolojisinin artması ve telefon marakalarının pazarlama odaklamasında kamera özelliklerini ön planda tutması artık tüketici alışkanlıklarının kompakt kameralar aleyhine olacağını açıkca göstermişti. Düşen satış rakamları Samsung gibi markaların Kompakt Kamera üretimlerini tamamen durdurmak gibi radikal kararlar almasına yol açmıştı.

DSLR kameraların sabit değişken bir dönüşümü olduğu açık bu alanda kullanıcıların yine akıllı telefon kameraları ile ilgilendiğini de söylebiliriz. Özellikle yeni başlangıç seviyesinde olan kullanıcılar buna örnek verilebilir. Fotoğraf pazarı kullanıcı bazında büyümeye devam etsede DSLR satışlarının benzer oranlarda devam ettiğini söyleyebiliriz. Aynasız kamera satışları içinde benzer bir durumun olduğunu varsayabiliriz.

Sonuç olarak satış ve ilgi alanında kategoriler değişse de tek bir slogan ile yola devam: Yaşasın Fotoğrafçılık!