Fotoğraf çekimi yaparken amacımız en iyi fotoğrafa çekebilmektir; bunun içinde en öncelikli olarak yaptığımız işlemlerden biri fotoğrafı doğru pozlamaktır. En uygun pozlamayı yapmamız zaten bir gereklilik ancak bununla birlikte bir fotoğrafı çok pozlamak ya da az pozlamak arasında bir karar vermemiz gerekiyorsa siz bu kararı çok pozlamaktan yana kullanın.

Dijital fotoğrafların 2 önemli temel olmazsa olmazı vardır: Dijital Fotoğraf Makinesi ve Adobe Photoshop(ya da daha farklı bir yazılım). Çekmiş olduğumuz fotoğrafı Photoshop üzerinde açtığımız zaman pozlaması daha fazla yapılmış olan fotoğrafta yapabilecekleriniz az pozlanmış bir fotoğrafa göre çok daha fazla olur. Özellikle pozlanmanın az yapıldığı karanlık fotoğraflarda noise oranı çok daha fazla olur. Bildiğiniz gibi noise’u dijital olarak azaltmanın yolu Photoshop ile çalışma yapmak ancak bu da fotoğrafın orjinalliğine zarar verebilir.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Aydınlık bir ortamda çekilmiş bir fotoğrafta(az pozlanmış fotoğrafa göre aydınlık) photoshop üzerinde yapabilecekleriniz çok daha fazla olur. Yazının başında da belirttiğim gibi amaç uygun poz değerine göre fotoğrafları çekmek, ancak çok pozlanmış mı yoksa az pozlanmış fotoğrafı mı tercih etmeniz gerekir sorusunun cevabı çok pozlanmış fotoğraf olmalıdır.

İyi çekimler.