ürün fotoğrafçılığı

Ürün fotoğrafçılığı özellikle profesyonel fotoğrafçılık alanı ile ilgilenenler ya da kendi kişisel çalışmaları için uğraşmak isteyenler için az da olsa farklı kuralları olan bir fotoğraf kategorisi. Özellikle yaygınlaşan e-ticaret siteleri için profesyonel ürün fotoğrafları çekmek çok daha önemli hale geldi. Şimdi ürün fotoğrafçılığı’nda fotoğraf çekimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor, birlikte bakalım.

  1. Öncelikle DSLR ya da akıllı telefon kamerası hiç farketmez; her ikisini de kullanabilirsiniz. Özellikle web tabanlı çalışmalarınız için, baskıya girecek olan çalışmalarınız varsa sadece DSLR kullanabilirsiniz
  2. Işık ortamını iyi ayarlayın ve mümkün olduğunca flaş kullanmayın; doğal ışık kullanımına özen gösterin
  3. Kesinlikle tripod kullanın; bu tripodu standart ve mini masa tripodlarından olsun
  4. Mümkün olduğunca zoomlama yapmadan fotoğrafları çekin
  5. Ürün arka zemininde beyaz ya da siyah fon kullanın; genellikle daha çok beyaz fon kullanılır
  6. Kameranın ya da akıllı telefonun otomatik fokus özelliğinden yararlanın
  7. ISO değerini mümkün olduğunca düşük vermeye çalışın; bu nedenle ortamda yeterli ışık olduğundan emin olun
  8. Çektiğiniz ürünün metaryeli önemlidir; eğer parlama yapacak seramik gibi bir malzemeden yapılmışsa ona göre ışık ayarlamaları, yansıtıcılar ya da ürüne gelen ışığı yumuşatmanız gerekebilir
  9. Hareketli görüntüler çekmeyeceksiniz ve aynı zamanda tripod kullanacaksınız. Bu nedenle enstantane üzerinde daha rahat oynayabilirsiniz. Diyafram ayarlamasında düşük kullanım artı bir avantaj sağlayabilir. Fakat bu değere siz karar vereceksiniz; düşük diyaframda ürüne daha fazla detay ile inilebileceği gibi zeminde dikkati çekebilir ancak geniş diyaframda zemini daha fazla çekimin dışına itebilirsiniz.
  10. Dijital odaya gitmeniz gerekebileceğinizi unutmayın; çekim yaptığınız alanı ve kameranızın konumunu çok fazla değiştirmeyin. Fotoğraf çekimlerinde yardımcı araç olarak bilgisiyarınızı kullanabilirsiniz, inanılmaz çok faydasını göreceksiniz.

İyi çekimler.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!