NASA 1977 yılında Carl Sagan yönetimindeki bir komite ile 116 fotoğraf seçti; bu fotoğraflar uzaylılara gönderilecekti aynı zamanda hazırlanan özel seslerle birlikte. Amaç eğer uzayda bizim gibi yaşayan canlılar var ise, uzaylılara dünyada yaşam olduğunu göstermekti.

Yayınlanan fotoğraflarda bazı ülkelerin koordinat bilgilerinden, cinsel içerikli görsellere, kitap içeriklerinden diğer gezegenlerin çekmiş olduğumuz fotoğraflarına kadar insan yaşamını anlatan ilginç fotoğraflarda yer alıyordu. Aslında kimilerine göre uzaylılar var ise, onlar kaosa yol açacak olan kötü yaratıklar; kimilerine göre ise belki medeniyetimizi kısa sürede çok daha ileri taşıyabilecek gelişmiş uygarlıklar. Bundan tam olarak 38 yıl önce fotoğraflarla dünyada yaşamın varlığını ispatlamaya çalışan bizler ve aradan geçen bu kadar yıla rağmen hala uzaylılardan bir haber alamayan yine bizler ya da haber alıyoruz ama sanırım kitlesel yayın yapılmıyor!?

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Fotoğrafları sizin de tahmin edebileceğiniz gibi burada yayınlayamıyoruz, ancak internet üzerinden tüm fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Hatta Türkiye’den de bir fotoğraf var. Voyager Goldan Record aramasından ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafın ve fotoğrafçılığın gücü her ne olursa her yerde kendi göstermeye yetiyor. Fotoğrafı ve fotoğrafçılığı hala sadece deklanşöre basmaktan ibaret olduğunu düşününler var ise,  emin olun oldukça fazla yanılıyorlar. Çünkü fotoğraf ve fotoğrafçılık bundan çok daha fazlası.

Çeken değil arkadaşlar yaşayan bilir!