iPhone ile en iyi ve kaliteli fotoğrafı çekmek için ne yapmanız gerekiyor? Mobil fotoğrafçılığın bu bölümünde iPhone akıllı telefonu ile fotoğraf çekerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor, kısaca maddeler halinde bunlara değineceğiz.

  • Flaş – iPhone ile fotoğraf çekerken mümkün olduğunca flaşı kapalı tutun. Flaş ile çekilmiş olan fotoğraflarınız amatör gözükecektir; ışığı mümkün olduğunca iyi kullanmaya dikkat edin.
  • Lens Temizliği – Fotoğrafınızı çekmeden önce her zaman lensinizi temizleyin. Zaten küçük olan lens camında bulunan toz, kir hatta en önemlisi parmak izi en büyük düşmanınız olmalı.
  • Enstantane – iPhone akıllı telefonunuz otomatik diyafram ve enstantane ayarlarına sahiptir. Fotoğrafınızı çekerken eğer yazılımı kurcalamadıysanız bu özelliklerin otomatik kullanıldığının bile hiç farkında olmayabilirsiniz. Fotoğrafınızı çekerken, kompozisyonunuzu tamamlayın ardından ekrandan exposure ayarlamasını yapın; ekrandan en iyi sonucu görebileceksiniz.
  • Uygulamalar – Standart fotoğrafınızı her zaman için çekin; ancak hiçbir zaman unutmayın en iyi, en kaliteli iPhone fotoğrafı için ek uygulamalar kullanmalısınız(Fenomenlerin en iyi uygulama listesi için tıklayınız). HDR kullanımı fotoğrafınıza kalite katabilir ama dikkatli olmalısınız. Bu uygulamalar arasından ücretsiz olan Snapseed’i kullanabilirsiniz. Merak etmeyin Google işini bilir; en iyi mobil fotoğraf uygulamalarından biridir. Photoshop Express uygulaması da tereddüt etmeden kullanabileceğiniz en iyi fotoğraf uygulamalarından biridir.
  • Abartmayın – Uygulamalar ile fotoğrafınızı şekillendirirken, en doğal fotoğrafı yakalamaya çalışın. En fazla 2 uygulama kullanın, fotoğrafınızı çok fazla uygulama ile işleme alırsanız, sonunda siz bile tanıyamayabilirsiniz.
  • Zoom – In ya da out hiç farketmez, mümkünse hiçbir şekilde zoom kullanmayın. iPhone ve akıllı telefonların çoğunluğunda dijital zoom kullanılır, optik zoom değil. Bu da bana göre bir aldatmacadır, özellikle fotoğrafla ciddi düzeyde ilgilenen kullanıcılar için. Zoom sadece ekrana fotoğrafınızı yakınlaştırır. Her çekim ise daha düşük kaliteli bir fotoğraf olarak sizde kalır.

İyi çekimler.