Güzellik kavramının göreceliği olduğu kesin; size güzel gelen başkasına çirkin gelebilir ya da tam tersi bir durum söz konusu olur. Dünyada ki kültürel çeşitlilik bu bakımdan özellikle güzelliğin küresel bir ortak noktasını bulundurmuyor. Ancak fotoğrafçı Mihaela Noroc dünyayı gezerek güzelliğin gerçek anlamını bulmaya çalışıyor.

Mihaela Noroc için bu güzellik kavramını farklı kültürlerdeki kadınların fotoğraflarını çekerek göstermeye çalışmış. Hem çekilen fotoğraflar açısından sanatsal hem de proje konusu olarak başarılı bir kültürel-sosyolojik bir proje olmuş.  Noroc dünyadaki kadınların fotoğraflarını çekip, güzelliğin atlası (the atlas of beauty) adlı blog sitesinde bunları paylaşıyor.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Noroc’a göre kadınların makyajlarından giydikleri giysilere kadar birçok ipucu aslında o ülke hakkında çok şey anlatıyor. Hindistan’da ki kıyafetlerde bulunan birçok renk ve farklı desenler aslında o ülkenin basit karmaşasını anlatırken, kuzey ülkelerinde soğuk bir renk dağılımında makyajları ile şartları renklendiren kadınları görebiliyorsunuz. Projenin detayı ve daha fazla fotoğraf için Mihaela Noroc blog sitesini-theatlasofbeauty- ziyaret edebilirsiniz.

p03rkmkmDuşanbe, Tacikistan (Fotoğraf: Mihaela Noroc)

p03rkmvcBükreş, Romanya (Fotoğraf: Mihaela Noroc)

p03rkn68Jodhpur, Hindistan (Fotoğraf: Mihaela Noroc)

p03rkn4pOxford, İngiltere (Fotoğraf: Mihaela Noroc)

p03rknd7Katmandu, Nepal (Fotoğraf: Mihaela Noroc)

p03rkn7wNew York, ABD (Fotoğraf: Mihaela Noroc)

p03rkn8tPyongyang, Kuzey Kore (Fotoğraf: Mihaela Noroc)

p03rkn1vCape Town, Güney Afrika (Fotoğraf: Mihaela Noroc)

p03rknbdWakhan Koridoru, Afganistan (Fotoğraf: Mihaela Noroc)

p03rkmy1Tibet, Çin (Fotoğraf: Mihaela Noroc)

p03rs236Reykjavik, İzlanda (Fotoğraf: Mihaela Noroc)