İstanbul gezilecek yerlerden Sultanahmet Meydanı’nda bulunan Dikilitaş’ın diğer ismi Theodosius Dikilitaşı’dır. Roma İmparatoru I. Theodosius’un milattan sonra 390 yılında Mısır’dan gemiyle Sultanahmet Hipodrum bölgesine getirilen Dikilitaş, aslında milattan önce 15. yüzyılda III. Tutmosis tarafından yaptırılan Antik Mısır taşıdır.

İlk yapıldığında 30 metre olan Dikilitaş çeşitli nedenlerden ötürü alt kısmı tahrip olduğundan bugünkü yüksekliği 18,45 metredir. Kaidesi’nin uzunluğu ise 6,42 metredir. Kırmızı Asvan granitinden yapılan Dikilitaş’un ağırlığı ise ortalama 200 ton’dur.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Dikilitaş’a nasıl gidilir? Bağcılar – Kabataş cadde tramvayını kullanıp, Sultanahmet istasyonunda inerek en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Araç trafiğine kapalı olan Sultanahmet bölgesine otomobilinizle gelmenizi tavsiye etmeyiz. Ancak otomobilinizle gelecekseniz çevrede birçok otopark mevcuttur.

#dikilitas ’ın yakınında gezilecek ve fotoğraf çekilecek yerleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. (Liste sürekli güncellenmektedir.)

#sultanahmetmeydanı #atmeydanı (Sultanahmet Meydanı – At Meydanı)
#almancesmesi (Alman Çeşmesi)
#ormedikilitas #konstantintasi (Örme DikilitaşKonstantin Dikilitaşı)
#yilanlisutun #burmalisutun (Yılanlı Sütun – Burmalı Sütun)
#sultanahmetcamii (Sultan Ahmet Camii)
#topkapisarayi (Topkapı Sarayı)
#ayasofya (Ayasofya)
#turkveislameserlerimuzesi (Türk ve İslam Eserleri Müzesi)
#yerebatansarnici (Yerebatan Sarnıcı)
#arkeolojimuzesi (Arkeoloji Müzesi)
#kapalicarsi (Kapalıçarşı)
#gulhaneparki (Gülhane Parkı)

Eklemek istediğiniz farklı etiketleri aşağıda yorum olarak yazabilir; ayrıca #dijitalfotografcilik etiketini kullanarak diğer ziyaretçilerimizin çektiğiniz fotoğrafları görmesini de sağlayabilirsiniz.