İstanbul gezilecek yerlerden Gülhane Parkı, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın ‘Has Bahçe’lerinden biriydi.

Topkapı Sarayı’nın dışında bulunan bu Has Bahçe’nin içinde gül, lale ve birçok türden çiçekler bulunmaktaydı. Ayrıca Türk tarihinin en önemli kırılma noktalarından biri olan Tanzimat Fermanı 1839 yılında bu bahçe içerisinde Mustafa Reşit Paşa tarafından okunmuştur. Gülhane Parkı Tanzimat Fermanı’nın ilanından sonra bakımsız kalmıştır. Gülhane Parkı, 1912 yılında Cemil Topuzlu tarafından düzenlenerek tekrar park haline getirilmiş ve halkın kullanımına açılmıştır. Zaman içerisinde tekrar bakımsız kalan Gülhane Parkı 2003 yılında tekrar restore edilmiştir.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

163 dönümlük parkın içerisinde belediye başlanları ve şehreminilerin büstleri bulunmaktadır. Ayrıca park içerisinde çocuk bahçesi, dinlenme alanları, Aşık Veysel heykeli ve Gotlar Sütunu, çay bahçesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi bulunmaktadır.

Gülhane Parkı’na nasıl gidilir? Bağcılar – Kabataş cadde tramvayını kullanıp, Gülhane istasyonunda inerek; Marmaray’ı kullanıp, Sirkeci istasyonunda inerek ya da deniz yoluyla Eminönü iskelesinden en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

#gulhaneparki yakınında gezilecek ve fotoğraf çekilecek yerleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. (Liste sürekli güncellenmektedir.)

#sultanahmetmeydanı #atmeydanı (Sultanahmet Meydanı – At Meydanı)
#almancesmesi (Alman Çeşmesi)
#dikilitas (Dikilitaş)
#ormedikilitas #konstantintasi (Örme Dikilitaş – Konstantintaşı)
#yilanlisutun #burmalisutun (Yılanlı Sütun – Burmalı Sütun)
#sultanahmetcamii (Sultan Ahmet Camii)
#topkapisarayi (Topkapı Sarayı)
#ayasofya (Ayasofya)
#turkveislameserlerimuzesi (Türk ve İslam Eserleri Müzesi)
#yerebatansarnici (Yerebatan Sarnıcı)
#arkeolojimuzesi (Arkeoloji Müzesi)
#kapalicarsi (Kapalıçarşı)
#sirkecigari (Sirkeci Garı)

Eklemek istediğiniz farklı etiketleri aşağıda yorum olarak yazabilir; ayrıca #dijitalfotografcilik etiketini kullanarak diğer ziyaretçilerimizin çektiğiniz fotoğrafları görmesini de sağlayabilirsiniz.