Jon Simo, infrared kamera ile sıradan bir kameranın fotoğraf çekimi arasındaki farkı göstermek için ilginç bir çalışma gerçekleştirdi. İnsan yüzündeki çillerle ilgili gösterdiği çalışma aslında 2 fotoğrafın arasındaki farkı görmemek mümkün değil.

crop1

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Bu resim üzerinde herhangi bir photoshop ya da farklı yazılım kullanımı söz konusu değil. Soldaki resim Panasonic GH2 modeli ile infrared filter kaldırılarak çekildi; soldaki resimde ise infrared filter kullanılmış.

2 görüntü arasındaki büyük fark bir bakıma aynı obje üzerinde yazılım kullanılmadan ne kadar farklı işler çıkarılabildiğini gösterdiği gibi bu kadar büyük bir farklılıkta gerçek olanın nasıl kolayca manipüle edilebileceği gözler önüne seriyor.

Kaynak – PetaPiksel

Önceki İçerikGOOGLE FOTOĞRAF
Sonraki İçerikKANLI AY
Blogger: Erkan Terzi

Türkiye’nin ilk özgün dijital fotoğrafçılık kitabı 2004 yılında Erkan Terzi tarafından yazılmış ve Sistem Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. W.Rice University’de stüdyo fotoğrafçılığı ve Harvard University’de dijital fotoğrafçılık eğitimleri almıştır. Atlas dergisinin havasını solumuştur ve şu an aynı zamanda Getty Images fotoğrafçısıdır. Fotoğraf çekmekten ve bu alana destek vermekten hiçbir zaman vazgeçmemiştir.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here