Dünyanın en fazla kullanılan resim formatı olan JPEG ile ilgili yeni bir tartışma başladı. DRM(Digital Rights Management) artık JPEG formatlarında da yer alıyor olacak.

Brussels’de toplanan JPEG komitesi, güvenlik ile ilgili JPEG formatlara DRM’in eklenip eklenmeyeceğini tartıştı. DRM, illegal yüklemeleri engellemek için video ve müzik formatlarında kullanılıyor. Aslında JPEG 2000 formatında da DRM özelliğini kullanabilme yer alıyor. Ancak JPEG’in diğer versiyonlarında bu özellik yer almıyordu.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Bu yeni özellik fotoğraçılara da bir yazılım ya da lisans koruması olmadan fotoğraflarını korumak için ek bir yetenek sağlıyor olacak. Koruma altında yer alan fotoğraflar yüklenemeyecek ya da izinsiz olarak CD vb bellek kopyalamalarında bloklanabilecek. Çok yakın bir zamanda işleme alınabilecek olan bu yenilik bakalım hayatımızda neleri değiştirecek.

Kaynak – EFF Official

Önceki İçerikPHOTOPLUS EXPO
Sonraki İçerikLİTYUM BATARYA
Türkiye’nin ilk özgün dijital fotoğrafçılık kitabı 2004 yılında Erkan Terzi tarafından yazılmış ve Sistem Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. W.Rice University'de stüdyo fotoğrafçılığı ve Harvard University'de dijital fotoğrafçılık eğitimleri almıştır. Atlas dergisinin havasını solumuştur ve şu an aynı zamanda Getty Images fotoğrafçısıdır. Fotoğraf çekmekten ve bu alana destek vermekten hiçbir zaman vazgeçmemiştir.