Adobe Blog’ta NASA ile bir röportaj yapılmış; verilen bilgiler oldukça ilgi çekici aynı zamanda etkileyici. Örneğin bir toz zerreciğini bir gezegen zannedebilirsiniz!

Röportajda NASA bilim adamları uzaydan çekilmiş fotoğrafların teknik verilere dönüştürülürken kullanılan süreç ile ilgili bilgi veriyor. Hubble Uzay Teleskobu ve Mars gezici olarak cihazlardan Dünya’ya geri gönderilen fotoğrafları yorumlamak da dahil olmak üzere bilimsel hesaplanmış renkli çoklu katmanlar, düzleştirme ve kırpma gibi basit görevler için Adobe Photoshop gibi  programların kullanıldığını belirtiyorlar.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Geziciler genellikle bir kayanın üzerinde duruyor ya da kayıt sırasında dengesiz bir alanda dinlenme pozisyonu alabiliyor, bu durumda yazılımlar 3D görüntü oluşturabiliyor aynı Rover’ın sağ ve sol kamera gözleri çekimler yaparak birleştirme yapıyor.

Işığın belli dalga boylarında farklı görüntüler oluşturabiliyor. Birden fazla teleskop görüntüleri toplanan verilerin farklı en iyi şekilde kombine edilmesiyle net sonuç çıkartılıyor. Atmosferdeki toz etkilerini, çok küçük bile olsa ince bir silme işlemi tüm gezeni hatta galaksiyi bile ortadan kaldırabilir. Aynı şekilde yeni bir galaksi oluşturabilir.

Kaynak – Adobe Blog