Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Mustafa Kemal Atatürk, 1936 yılında Türkiye’yi dünyaya tanıtmak amacıyla, ülkenin dört bir yerinden 20 fotoğraf çektirdi. İngilizce ve Fransızca dillerine tercüme ettirerek tüm dünyaya dağıtılan fotoğraflar içerisinde Pamukkale de yer aldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, yıllar sonra bile yaptıklarıyla günümüze ışık tutmaya devam ediyor.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

1936 yılında Türkiye’yi dünyaya tanıtmak için çektirdiği 20 fotoğraf ne kadar ileri görüşlü olduğunu kanıtlamasının yanı sıra harika bir ‘göz zevki’ne sahip olduğunu da gösteriyor. Bir görselin zihinlerde edindiği yer okunan bir yazının edindiği yerden çok daha geniş bir alana sahip. İşte bunun en büyük kanıtı da büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1936 yılında Türkiye’yi dünyaya Tanıtmak İçin Çektirdiği 20 fotoğrafta gizli. Birbirinden güzel 20 fotoğrafta Ata’nın inanılmaz vizyonunun başka bir örneğini bir kez daha görüyoruz. Gazete İnsan’da yayımlanan ve Webtekno’nun derlemesine göre; Atatürk, Cumhuriyet sonrası gelişmekte olan Türkiye’yi tanıtmak adına ülkenin dört bir yanından fotoğraflar çektirmiş ve bunları İngilizce ve Fransızca dillerine tercüme ettirerek tüm dünyaya dağıtmıştır.

KAYNAKDenizli Gazetesi
Önceki İçerikERFOD’dan 12 Mart ‘Erzurum’ temalı fotoğraf sergisi
Blogger: Erkan Terzi
Türkiye’nin ilk özgün dijital fotoğrafçılık kitabı 2004 yılında Erkan Terzi tarafından yazılmış ve Sistem Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. W.Rice University'de stüdyo fotoğrafçılığı ve Harvard University'de dijital fotoğrafçılık eğitimleri almıştır. Atlas dergisinin havasını solumuştur ve şu an aynı zamanda Getty Images fotoğrafçısıdır. Fotoğraf çekmekten ve bu alana destek vermekten hiçbir zaman vazgeçmemiştir.