Fotoğraf çekimleri için ışığın yeterli olmadığı durumlarda uygun ISO ayarlamaları ile en uygun fotoğraf çekimini yapmaya çalışırız. Ancak ISO’yu yükselttiğimiz zamanda fotoğraflarda yer alan noise dediğimiz noktaların fotoğrafımız da çoğalarak fotoğraf kalitesini olumsuz etkilediğini biliriz.

Standart ISO artırmalarda daha iyi fotoğraf çekim yaptığımızı söylebiliriz ancak şu an yeni DSLR kameralarda çıkan devasa ISO ayarları sadece bir pazarlama hilesi mi yoksa gerçekten çok daha iyi çekimler yapmamazı sağlayan artı bir opsiyon mu? Bu sorunun cevabı marka ve modele göre değişebilir ancak genel bir değerlendirme çok yüksek ISO’lar tek kelime ile çöplük!

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Charles Brooks; ISO karşılatırması için Panasonic GX8 ile maksimum 25600 ISO değeri ile 5 saniye bekleyerek ilk fotoğrafın çekimini yaptı; ikinci fotoğraf ise 60 saniye beklemeli ISO 1800’de çekildi.

img_0307

img_0308

Tabi ki fotoğraf çekim alanınızda ki şartlara göre ISO’nun çok yüksek değerleri sizin için gerekli olabilir ancak bu kadar maliyetle sadece yüksek ISO değerli bir fotoğraf makinesi almak çok da doğru bir davranış gibi gelmiyor. 819.200 ISO değerine sahip bir kamera ile neler yapabiliriz ki!?