ALTIN ORAN NEDİR?

Nedir bu altın oran? Altın oran doğada var olan canlı ya da cansız objelerin yapısında bulunan özel bir orandır. Fotoğrafçılığın matematik ile kesiştiği geometrik ve sayısal bir oran bağlantısıdır. Doğada insan vücudunda ve ağaç dallarında sıkça rastlayabileceğiniz bir orantıdır. Platon’a göre ise kozmik fiziğin anahtarı.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Profesyonel bir fotoğrafçı olmanın en temel kuralıdır. Daha önceki yazılarımda kuralları öğrenmenin faydalı olduğunu ama önceliğiniz eğlenmek olduğundan bahsetmiştim, fakat altın oran olmazsa olmaz bir kuraldır. Eğer bir fotoğrafa anlam katmak, özne ile arka plan arasındaki bağlantıyı sağlamak istiyorsanız altın orana ihtiyaç duyarsınız.

Bir fotoğrafı değerli kılan fotoğrafın kompozisyonudur, emin olun altın oranı sağlamadan başarılı bir kompozisyon elde etmek oldukça güç olacaktır. Bu kural ile fotoğraflarınız izleyicilerin ilgisini size çekecektir. Altın oran insan gözüne en hoş gelen fotoğrafı oluşturarak mükemmel dengeli bir kompozisyon elde etmenizi sağlar.

Mona Lisa, Son akşam yemeği gibi ünlü portrelerde mükemmel bir altın oran olduğu gözlemlenmektedir. Bir tasarım unsuru olarak organik bir kompozisyon elde etmek için harika bir yoldur, dolaylı olarak fotoğraflarınıza rehberlik edecektir.

FOTOĞRAFÇILIKTA ALTIN ORAN

Fotoğrafçılıkta altın oranı kullanmanın bir çok yöntemi vardır. Fotoğrafçılıkta en yaygın kullanım şekli Fibonacci Spiralidir.

 

Matematik oldukça karışık görünebilir, ancak fotoğrafta uygulanırken karmaşık değildir. Fibonacci spirali ile bir fotoğraf çekmenin basit yolu, çerçevenin bir köşesine küçük bir dikdörtgen koyun ve hayali bir çizgi tüm çerçeveyi turlayarak bu dikdörtgene ulaştırın. Bu hattın, spiralin odak noktaları bulunur. Altın oran bileşimini mükemmelleştirmek için sonrasında Adobe Lightroom kullanabilirsiniz. Fotoğraf düzenleme programları Fibonacci spiraline dayanmaktadır.