Kameranızı sabitleyin
Deklanşör hızınızı uzun tutuyorsanız ve keskin fotoğraf çekimi gerçekleştirecekseniz kameranızı sabitlemenin bir yolunu bulmanız gerekir. Bunun için en iyi yol tripod fakat farklı yöntemlerle bu sorunu kendiniz de çözebilirsiniz. Ancak tripodla çekim yapacak olsanız da rüzgarlı bir günde yada yoğun trafiğin olduğu bir yerde çekim yapmanız fotoğraflarınızı bulanık gösterebilir. Bu yüzden tripod seçiminize dikkat etmelisiniz.

 

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Kablolu deklanşör ve zamanlayıcı kullanımı
Titremeyi en aza indirmek için kablolu deklanşör kullanabilirsiniz. Ancak kablolu deklanşörünüz yoksa makinenizin zamanlayıcısını da kullanabilirsiniz.

 

Hızlı Lens
Geniş diyafram açıklığı olan hızlı lensleri kullanmanız düşük ışıklarda daha iyi fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Görüntü Sabitleme
Eğer fotoğraf makinenizde görüntü sabitleme özelliği bulunuyorsa bu özelliğin açık olduğuna dikkat edin.

 

Uzun Pozlama
Uzun pozlama ile kameranızın sensörüne daha fazla ışığın ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Fakat pozlama süresinin uzunluğu çektiğiniz fotoğrafa göre değişkenlik gösterebilir. Unutulmamalıdır ki hareketli nesnelerin çekiminde pozlama süresini uzun tutarsanız bulanık görüntüler elde edebilirsiniz. Uzun pozlama yaparak düşük ışık bulunan karayolu üzerinde çekim yaptığınız da araç farlarının bulanıklığından güzel sonuçlar alabilirsiniz.

 

Bulb modunu kullanmayı deneyin
Çoğu DSLR makineyle 30 saniyelik pozlama yapmak mümkündür. Ancak daha uzun süreli pozlama yapacaksanız Bulb modunu kullanabilirsiniz. Bu sayede parmağınızı deklanşöre basılı tutmak zorunda kalmazsınız.

 

Raw formatında çekim
Çekimlerinizi Raw formatında yaparsanız fotoğraflarınız üzerindeki düzenlemelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

Beyaz dengesi ve Farklı Renk Sıcaklıkları
Işığınızın kaynağına göre fotoğraflarınız sarı ve yeşil renklerde renk sıcaklığına sahip olabilirler. Otomatik beyaz dengesi bu tarz durumlarla başa çıkabilir fakat bazı durumlarda fotoğraflar üzerinde düzenlemeler yapmanız gerekebilir.

 

Yüksek ISO’lar
Yüksek ISO kullandığınız durumlarda da deklanşör hızınızı kısa tutmanız daha güzel kareler elde etmenizi sağlayacaktır.