Bir fotoğrafçı olarak bir çok önemli etkinlikte ve çeşitli zorlu çevre şartlarında anı yakalamak için çaba gösteririz. Standart bir SLR(single-lens reflex), bir DSLR(digital single-lens reflex) veya bridge kameraya göre daha avantajlı görünür. Fakat bugünlerde ortalama bir fotoğrafçının en çok kullandığı model bridge kameralardır. Böylece genel ayarlarla fazla uğraşmanıza gerek kalmamaktadır.

Dijital kamera kullanmanın ana avantajı; tabiki de film harcamadan peşpeşe fotoğraf çekip, bunları yüksek kapasiteli hafıza kartlarında saklayabilmenizdir. Ayrıca çektiğiniz fotoğrafları görüntüleyip beğenmediklerinizi silebilirsiniz.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Otomatik odaklama da yardımcı olan bir diğer etmen, son 10 yıldır çoğu orta derece bridge kameranın bu özelliğe sahip olmasıdır. Otomatik odaklama, size etkinlik fotoğraflarında (özellikle konser veya dans etkinliklerinde nesnenin sürekli hareket halinde olduğu durumlarda) büyük yardım sağlar.

Çoğu dijital kamera bir çok yardımcı ayarlarla donatılmıştır. Özellikle düşük ışıkta bir nesneyi yakalamak, geliştirilen ISO hassasiyetiyle gerçekleştirilebilmektedir. Yüksek ISO ayarları en karanlık nesneleri bile yakalamanızı mümkün kılmaktadır. Yüksek ISO kullanarak çekilen fotoğraflarda kirlilik oluşması mümkündür. Bunlar bazı işlemlerle düzeltme imkanımız olsa da, temiz bir görüntü yakalamak için bu ayarları en iyi biçimde yapmamız bizim için en mantıklısı olacaktır.

Etkinlik fotoğraflamasındaki en önemli yardımcılarımızdan biri de tripodtur. Tripod sayesinde neredeyse bütün sallantıdan oluşan görüntü bozukluğunu ve bulanıklılığını giderebiliriz. Tabi eğer kalabalık bir konser topluluğu içerisindeyseniz tripodunuzu kullanabilmeniz pek mümkün olmayabilir.

Neredeyse tüm dijital kameralar otomatik siyah-beyaz özelliğiyle gelmektedir. Eğer yüksek ISO’da bu özelliği kullanırsanız, fotoğraflarınız ne denli güzel çıktığını göreceksiniz.

Bütün fotoğrafçıların rahatsızlık duyduğu bir konu da düşük ışıklı ortamlardır. Bu sebeple ışığı arttırmak için flaş kullanmayı tercih ederiz. Yalnız bu çift taraflı bir kılıçtır. Kendi flaşınız kadrajınıza ne kadar ışık veriyorsa, aynı şekilde sahne ışıkları da bir o kadar size geri dönecektir. Bu sebeple flaş kullanırken çevresel faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız. Eğer flaş kullanmak yerine yüksek ISO seçerseniz, çekeceğiniz nesnenin daha belirgin görünmesini sağlarsınız. Fakat bu sefer arkaplandaki detayları kaybedebilirsiniz. Bu da sizin fotoğrafınızı o anın ambiyansından ve atmosferinden soyutlayabilir.

Bütün bu yardımcıların yanında asıl önemli olan şey sizsiniz. Unutmayın! Ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar iyi fotoğraflar elde edersiniz.