Dijital fotoğrafçılıkta konser, etkinlik ve yerel mekanlar fotoğraflanacağı zaman işin en önemli kısımlarından biri hikaye anlatımıdır. Orada pek çok fırsatı yakalarsınız sadece doğru fotoğraf çekmeyi nasıl bileceğinizi bilmeniz gerekir. Doğru zamanda doğru yerde olmak ve doğru açıyı kullanmak etkinlik fotoğrafçılığında büyük önem taşır.

EN İYİ KOMPOZİSYONU SEÇİN

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Nostalji turları en iyisidir. Büyük etkinliklere katılmak için günümüzde bir çok farklı grup ve şarkıcılar vardır. Küçük mekanlarda ve nostalji turlarında da bu tür sanatçılar bulabilirsiniz. Eğer daha fazla etkinlik fotoğrafı şansı elde etmek istiyorsanız, sanatçılara daha yakın bir pozisyonda olmanız size daha fazla fotoğraf çekme fırsatı sunacaktır. Gerçekten benzersiz fotoğraflar yakalama fırsatı yakalayabilirsiniz hatta fotoğrafçılık için kulise girmeniz bile mümkün olabilir.

Hayır kurumu koordinatörleri ile irtibata geçin. Hayır kurumlarında çeşitli fırsatlar yakalayabilirsiniz. En iyi açıları ve görüntüleri kapabilirsiniz. Ayrıca buralarda bir fotoğrafçı olarak tanınma fırsatı yakalarsınız.

ETKİNLİK İÇİN DOĞRU DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK ARAÇLARINI SEÇİN

Konser ya da başka bir etkinliğe gitme kararı verdiğiniz zaman, ihtiyacınız olan şey doğru ekipmanı seçmektir. Tabiki de rahat hareket edebilmek ve kafanızdaki sahneyi yakalayabilmek adına iyi bir ışık paketi isteyeceksiniz. Aynı zamanda doğru ekipman olmadan kendinizi bulamazsınız. Sadece ihtiyacınız olanın doğru ekipman olduğundan emin olun.

Etkinliklerde çok fazla hareket olacağı için doğru lens seçmek önemlidir. Görüntüyü sabitlemek ve iyi bir zoom yapan bir lens ile iyi bir fotoğraf yakalayabilirsiniz.70-200 mm f/2.8 iyi bir seçenek olacaktır. Kameranın sallanmaması ve görüntüyü yeteri kadar sabitlemek için f/stop yeterli olması gerekir. Eğer daha fazla stabilizasyona ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, daha sonra bir monopod kullanmayı düşünün. Bir tripod çok hantal olabilir, ama bir monopod, hafif taşıması kolay olacaktır.

BİRKAÇ HARİKA ETKİNLİK FOTOĞRAFÇILIĞI TEKNİĞİ

Bir etkinlikte dijital fotoğrafçılık söz konusu olduğunda, gerçekten işin tamamı teknik ile ilgilidir. Arka planda çok fazla rahatsız edici obje var ise görüntü harap olabilir. Çok uzaklardan enteresan görüntüler elde edemezsiniz dolayısıyla sahneye yakın bir konumda olmanız daha iyi olacaktır. Yani konser ve etkinlik fotoğrafçılığında doğru teknikleri dikkate almalısınız. Arka planı bulanıklaştırmak hemen hemen her zaman yapmanız gereken bir tekniktir. Genellikle bu tür olaylarda arka planda ki objelerin fazlalığı kompozisyonunuzu olumsuz yönde etkileyecektir, bu nedenle bu doğru bir tercih olacaktır. Büyük bir diyafram ile fotoğrafı çekmeyi deneyin. Hareketin çok olması size daha fazla fotoğraf yakalama fırsatı verecektir, aralarından en mükemmel olanı seçebilirsiniz.