Hemen hemen herkes bir kameraya sahip olabilir. Peki nasıl daha yaratıcı kompozisyonlar elde edebilirsiniz. Cevap pahalı bir kamera ya da lens değil. Aslında ekipmanın en önemli parçası bir mağazadan satın alınmaz. Herkesi farklı kılan kendinize ait olan farklı vizyonunuz ve bakış açınızdır. Şimdi sizlere nasıl yaratıcı kompozisyonlar elde edeceğiniz konusunda birkaç ipucu vereceğim, gerisi sizin elinizde.

LEADING LINES

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Leading lines sıkça rastlayabileceğimiz bir yöntemdir, günümüzde oldukça popüler. Temel olarak bir ana objeye doğru uzanan belirgin hatları içerir. Fikir doğrultusunda izleyicinin gözlerini doğrudan objeye götürmeyi ve bunu yaparken de hoş bir görüntü elde etmeyi amaçlar. Şehir trafiğinde ki araçların ışıkları ya da tren vagonları buna bir örnek olabilir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Ana öğeye dikkat çekmek amacıyla objeye doğru düz bir hat şeklinde devam eden bir görüntüye ihtiyacınız var. Bu bir şehrin trafiğinin ilerlediği bir gökdelen olabilir. İşte size bir örnek

 

DEKLANŞÖR HIZI

Evet kamera ayarları bir kompozisyon unsuru olarak kullanılabilir. Bu durumda hızlı bir deklanşör hızı dikkat dağıtıcı olabilir. Birkaç saniye pozlama yavaşlatmak size yardımcı olacaktır. Bu kompozisyon düşünmenin farklı bir yoludur. Odak noktasını belirlemek ve sahne oluşturmak başarılı bir kompozisyonun temelidir, bu nedenle doğru ayarları tercih etmelisiniz.

ALAN DERİNLİĞİ VE SEÇİCİ ODAKLANMA

Seçtiğiniz diyafram da kompozisyonda önemi bir rol oynayabilir. Örneğin f/1.8 resmin sadece bir bölümünü odakta alan sığ alan derinliğe sahiptir. Stratejik açıdan bu konuya dikkat çekmek için etkili bir yol olacaktır.

 

SEYAHATE ÇIKIN

Seyahatiniz boyunca bir çok yeni yer görecek ve yeni sahneler düşüneceksiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken yemek, uyku ve çekim süresini dengelemeniz. Fotoğraf çekmek için yeterli zaman ayırmaya özen gösterin, ne kadar çok farklı yer görürseniz kafanızda o kadar farklı kompozisyonlar belirecektir. Ortalama bir fotoğraf ile harika bir fotoğraf arasındaki fark bazen sadece biraz fazladan çabadır. Zaman ayırın ve çaba gösterin.