Fotoğraf çekmeye giderken bazı planlar ve hazırlıklar yapmanız size daha keyifli çekim olanağı sağlayacaktır. Bu yazımızda bir fotoğrafçının çekime giderken yapacağı hazırlıklar konusunda birkaç öneride bulunacağız.

Çekime Gideceğiniz Yeri Önceden Araştırın

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Fotoğraf çekimi için gideceğiniz yeri arama motorlarını ve sosyal medyayı kullanarak önceden araştırmanız size referans olacaktır. Ayrıca zaman tasarrufu açısından bu hazırlık oldukça önemlidir.

Gittiğiniz Bölgenin Halkıyla Tanışın

Fotoğraf çekimi için gittiğiniz yerin yerel halkıyla mutlaka tanışın. Oranın yerlileri size fotoğraf çekimi için gitmeniz yerler konusunda ve o yere özgü kıyafet, yiyecek vb. kültürel konularda bilgilenmenizi sağlayacaktır. Eğer yurtdışında bir yere gidiyorsanız gittiğiniz ülkede konuşulan dile ait temel cümle kalıplarını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Tarih Aralığınızı İyi Ayarlayın

Bazı bölgeler yılın her dönemi aynı güzellikte olmaz. Bu sebeple gideceğiniz yere ziyaret sayısının hangi aylarda arttığını önceden araştırmalısınız.

Ekipmanlarınızı Kontrol Edin

Çekim için kullanacağınız ekipmanların bakımını yapmadan seyahate çıkmamalısınız. Çekim için gittiğiniz yerde yaşayacağınız teknik bir sorun seyahatinizi keyifsiz bir hale sokacaktır. Ayrıca gittiğiniz yerde ekipman tedariği ve tamiri konusunda yer olup olmadığını araştırmanız olası arızalarda zaman kaybınızı önleyecektir. Ekipmanları ve kıyafetlerinizi taşımak için kullanacağınız çantanın da sizi yarı yolda bırakmayacak, taşıması kolay ve ergonomik olmasına dikkat etmelisiniz.

Kıyafet Seçimi

Fotoğraf çekimi için seyahate çıktığınızda rahat kıyafetleri tercih edin. Ayrıca giyeceğiniz ayakkabı uzun yürüyüşlerde size zorluk çıkarmayacak, engebeli arazilere uyumlu bir ayakkabı olmalıdır.
Ayrıca bavulunuzu hazırlarken bazı püf noktalar için GEZİ İÇİN ÇANTANIZI HAZIRLAMAK adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.