Fotoğrafçılığa başlamak istediniz; şimdi nereden başlamalıyım diye mi düşünüyorsunuz? Burada tam yeni başlayanlara göre ipuçları var:

İYİ BİR KAMERA SATIN ALMAK
İyi bir kamera satın almak sizi iyi bir fotoğrafçı yapmaz. Eğer sadece dış mekan fotoğrafları ile başlamak istiyorsanız, paranızı kendiniz için saklayın ve bir başlangıç kamerası tercih edin. Yapacağınız pahalı bir tercih sizin için para kaybı olmaktan ötesine gidemez. Aynı zamanda öğrenme sürecinde de yanıltıcı olacaktır. Bu araba kullanmayı öğrenmek için bir Formula bir yarış arabası satın almaya benzer.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Satın almaya karar verdiğiniz zaman, ilk olarak araştırma yapın. Fotoğrafçılık forum siteleri ve makaleler size gerçekten çok yardımcı olacaktır. Bütçenize uygun bir şey bulduğunuzda, onunla ilgili yorumları okuyun. Ürünü kullanan kişilerin geri bildirimleri sizin için faydalı olacaktır. Yine Flickr gibi forumlara göz atabilirsiniz. Bu şekilde daha dürüst yorumlara ulaşarak ürün hakkında daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

DAHA FAZLA FOTOĞRAF ÇEKMEK
Daha fazla fotoğraf çekmek hatalarınızı görmek ve yeteneklerinizi geliştirmek için büyük bir fırsat olacaktır. Unutmayın,

Your first ten thousand photographs are your worst” – Henri Cartier-Bresson

KILAVUZU OKUYUN
Kamera kılavuzları gerçekten en iyisidir, belki hayatınızda okuduğunuz en sıkıcı şey olabilir ama size katkı sağlayacaktır.

Bu harika cihazın (Fotoğraf makineniz) nasıl çalıştığını öğrenmek sizin için harika olacaktır. Kılavuzda yazanların tamamını hatırlayamasanız bile size yararlı olacak birkaç şeyi hatırlamanız oldukça önemli olacaktır.

DİĞER FOTOĞRAFÇILAR İLE BAĞLANTI KURUN
Forumlar, kurslar ve workshop aracılığı ile diğer fotoğrafçılar ile bağlantı kurun. Bu sizin gelişiminize önemli katkı sağlayacak ve fotoğraf çekmeyi daha da eğlenceli kılacaktır. Yeni bağlantılar bulmanıza kamera markanızın olduğu online gruplar, yerel kamera kulüpleri fotoğrafçılık hakkında daha hızlı deneyim sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Kamera kulüpleri ile birlikte aylık organize fotoğraf turlarına katılarak pratik yapabilir ve çok eğlenebilirsiniz. Özellikle bir öğrenciyseniz Üniversitenizin fotoğrafçılık kulübüne mutlaka üye olun, eğer böyle bir kulüp yok ise bu kulübü kuracak olan kişi kesinlikle siz olmalısınız.

Saygın fotoğrafçılık haber bültenlerine ve ünlü fotoğrafçıların Facebook sayfalarına üye olarak onlara yakın olma ve soru sorma fırsatını kaçırmayın. Profesyonel fotoğrafçılara saygılı ve kibar olarak soracağınız sorularınıza alacağınız birkaç cevap gelişiminize büyük katkı sağlayacaktır.

GERİ BİLDİRİM
Ailenize, arkadaşlarınıza ve sevgilinize fotoğraflarınızı gösterin ve fikirlerini alın. Fotoğrafçılık hakkında biraz bilgi sahibi olan kişilerin geri bildirimleri sizin için daha faydalı olacak olsa da çevrenizdeki insanların fikirleri de büyük önem taşır, aynı zamanda motivasyonunuzu arttırır.

Fotoğraf paylaşım sitelerinde çektiğiniz fotoğrafları paylaşın. Bu sitelerden gerçekten dürüst yorumlar alabilirsiniz, bazen bu yorumlar eleştirel olabilir fakat her eleştiri bir hatanızı düzeltmenize katkı sağlayacaktır.

FOTOĞRAF YARIŞMALARINA KATILIN
Bir kamera toplayıp birkaç ay içerisinde bir yarışmadan büyük bir ödül almanız pek mümkün olmasa da fotoğraflarınızın nasıl göründüğünü ve geri bildirimleri almak için ücretsiz yarışmalar size büyük fayda sağlayacaktır.

EĞLENİN
Bu kısım fotoğrafçılığın en önemli ve en eğlenceli parçasıdır. Profesyonel fotoğrafçılar ile kendinizi kıyaslayarak başarısız girişimler ile motivasyonunuzu düşürmeyin, yaptığınız işin keyfini çıkarın ve eğlenin. En iyi fotoğrafçılar bile yükseklerden başlamamışlardır, fotoğraf çekmeye devam ettiğiniz sürece her geçen gün daha iyisini elde edeceksiniz. Çektiğiniz fotoğraflar ile eğlenin…