Bu yazıda fotoğrafçılar için kompozisyonun tanımı ve önemi üzerinde biraz duracağız. Bir çok yerli ve yabancı kaynakta fotoğrafçılık ile ilgili kompozisyon kelimesini sıkça duymuşsunuzdur. Peki nedir bu kompozisyon?

GENEL TANIM

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Terim olarak kompozisyon sadece resim ve fotoğrafçılıkta geçerli değil, müzik ve dans alanlarında hatta daha bir çok alanda kulağınıza yakın gelebilecek bir kelimedir. Genel olarak ‘’kompozisyon’’ terimi iki farklı ancak benzer anlama sahiptir. Birincisi ve en önemlisi ‘’kompozisyon’’ sanat eserinde görsel nesneler ve elementlerin yerleşimini anlatır. Sonuç olarak kompozisyon sanat eserinizi iyi bir çalışma haline getirmenin anahtarıdır. Kompozisyonu önemsemek ve üzerinde durmak göze hoş gelen fotoğraflar elde etmek için çok önemlidir. İyi bir kompozisyon yeterli derecede ayrıntıya sahiptir ve iyi bir denge gerektirir, çünkü bir çok unsur fotoğrafta rahatsız edici olabilir bu dengeyi sağlamakta size düşüyor tabi. Mevcut tüm unsurların kafanızdaki fikir ve hikayeye uygun olduğundan emin olmanız sizi başarıya bir adım daha yakınlaştıracaktır.

FOTOĞRAFTA KOMPOZİSYON NEDİR?

Artık kompozisyonun genel anlamda ne olduğu konusunda kafanızda birkaç fikir oluştu, fotoğrafçılık alanında kullanımını anlamak da çok zor değil. Basitçe söylemek gerekirse bir fotoğrafı kompoze etmek en iyi işin çekirdek fikir veya hedefe uygun bir şekilde içindeki elemanların düzenlenmesi anlamına gelir. Düzenleme objelerin yerlerinin değişmesi ya da açının değişmesi ile sağlanabilir. Kompozisyonu sağlamak özellikle portre ve natürmort fotoğrafçılıkta biraz daha kolaydır. Sokak fotoğrafçılığında ise konular kendi kendilerine gerçekleşir beklemek ve anı yakalamak zorundasınızdır. Bazen kompozisyonu elde etmek için sizin konum değiştirmeniz gerekebilir. Bu genellikle manzara fotoğrafçılığı gibi objelerin yerini değiştiremeyeceğiniz fotoğrafçılık alanlarında hakimdir.

Kompozisyon izleyicinizin gözüne rehberlik etmenin bir yoludur. Sıkıcı objelerden bile iyi bir kompozisyon elde edilebilir. Fakat öte yandan ilginç bir kompozisyon konusu olsa da tüm fotoğrafı berbat edebilir. Bir kötü karar, genellikle basit hatalar kompozisyonu berbat edebilir. Fotoğrafı çekmeden önce düşünce önemli bir adımdır, önce kafanızda sahneyi oluşturun. Belirlediğiniz konu fotoğraf makinenize uygun olmalıdır. Çünkü odak uzaklığı, diyafram ve açı kompozisyonunuzu büyük ölçüde etkiler. Örneğin geniş bir diyafram seçiminde oraya yerleştirilen nesnelerin önemi azalabilir. Kompozisyon fotoğraflarınızda kendinizi yansıtmanızın bir yöntemi sayılır. Daha iyi eserler yaratmak istiyorsanız iyi bir kompozisyon yakalayın.