İnsanların kişilik ve ifadeleri gerçekten inanılmazdır. Her bakışın altında bir gizem, her çizginin altında bir hatıra, yaşam saklıdır. Tüm bunları yakalamak için kameranızı kullanabilirsiniz.

Yeni başlayanlar henüz yaratıcı bir kare yakalayamamış olmanız sizi umutsuzluğa götürmesin. Size yardımcı olabilirim. Bu yazıda tam da portre çekimlerine yeni başlayanlar için ipuçları var. İnanıyorum bir profesyonel olacaksınız!

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

 

Kendiniz için 50 mm lens alın!
Evet dışarıda portreler için daha iyi lensler var, ama 50 mm lens başlamak için ucuz, çok yönlü ve harika olacaktır. Lensinizi takın, diğer lensler için daha sonra yatırım yaparsınız ama aldığınız 50 mm lens için asla pişman olmazsınız. Artık iyi bir lense sahipsiniz bu lensin dezavantajı ise geniş açı çekimler için pek uygun olmaması.

Fotoğraf çekimlerinizde arka planda bir bulanıklık fark ettiniz mi? Bunu genellikle f/1.8 ve f/2.8 arasında lensinizi ayarlayarak elde edebilirsiniz. Eğer düşük diyafram numarasında zoom yapmak isterseniz f/5.0 iyi olacaktır. Ne istediğinizden gerçekten emin değilseniz 50mm 1.4 ya da 50 mm 1.8 deneyin. Bu konuda bana güvenin eğer hayatımın sonuna kadar bir lense sahip olacak olsam, o bu lens olurdu.

 

Gözlere Odaklanın!
Portre çekimlerinizde mutlaka gözlere odaklanın, eğer bir gözü size daha yakın ise o göze odak yapın. Kameranız otomatik olarak herhangi bir yere odaklanıyorsa, hemen ayarlardan bunu değiştirin. Manuel çekimi tercih edin.

Eğer kişinin gözlerine odaklandıysanız, bu daha ilgi uyandırıcı bir portre olacaktır. Unutmayın gözler ruhun aynasıdır! Eğer mümkün ise kişinin gözlerinde bir ışıltı yakalamaya çalışın. Bu portrenizi eşsiz kılacaktır.

 

Mesafeli Çekimi Deneyin!
Yeni başlayanlar bazen hep aynı hatayı yapar. Bir portreye kişinin tüm bedenini koymaya çalışmak veya kişinin yüzü ile tüm çerçeveyi doldurmak gibi. bu tarz hatalara dikkat ederseniz daha iyi portreler çıkartabilirsiniz. Birkaç geri adım ile portreye çevreyi dahil edebilir ve farklı bir çekim elde edebilirsiniz. Bir kişiyi fotoğraflamak o kişi hakkında harika bir hikaye anlatmaya benzer, çektiğiniz her fotoğraf başka bir hikayeyi yansıtır. Daha sonra daha yakından deneyin. Şimdi daha da yakından. Bu şekilde farklı kareler elde edebilirsiniz.

 

İlk Aydınlatma ardından arka zemin
Kişinin yüzüne yapılacak bir aydınlatma portre fotoğrafçılıkta büyük önem taşır. İyi bir aydınlatma yapmak için önce iyi bir arka plan arayın. Yeni başlayanlar için en kolay yol bulutlu bir günde yapılan çekimdir. Her zaman doğru ışığı ve doğru yönü arayın ve kendinizden emin olun. Objenin yüzünün bulanık ya da yüzünün yarısının güneşli yarısının gölge olmasını istemezsiniz. Bu yüzden doğru açı ve doğru ışığı yakalamanız çok önemli.

 

Kurallar için endişe etmeyin
Fotoğraf hakkında her şeyi öğrenmeniz önemlidir. Onları öğrenin, pratik yapın ve kullanın. Sonra yaratıcı olmak için kuralları fazla önemsemeden eğlenin. Herkesin yaptığını yapmak zorunda değilsiniz, farklı olanı deneyin ve yaratıcı olun. Kendinize karşı dürüst olun ve eğlenmenize bakın. Bu şekilde birisinin oluşturduğunuz portresi gerçekten benzersiz olabilir. Kimsenin aynı ifade ve aynı ışık ile aynı fotoğrafı çekmesi mümkün değildir. Eğer birisi sizden bir fotoğrafçı olarak portresini çekmenizi isterse, kendinizden emin olun ve tüm yaratıcılığınız ile farklı olanı deneyin.