Piksel “picture element”ın kısaltılmışıdır. Her dijital resim piksellerden oluşur. Pikselleri küçük kareler olarak değerlendirebiliriz. Küçük kareler birleşerek resmimizin bütününü oluşturur. Her bir karede farklı renkler bulunabilir. Resim 2’yi incelerseniz, üç ana piksel rengi göreceksiniz. Siyah, kırmızı, kahverengi. Resim 2’deki resim, Resim 1’de kırmızı halka ile çevrilmiş olan kısmın bir bölümünü göstermektedir. Resim 1’e yakınlaştırma dışında herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Küçük kareleri gözlemleyebiliyor musunuz?

Her resmin bir “piksel boyutu” vardır. En çok kullanılan piksel boyutları:

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Genişlik x Yükseklik

  • 640 x 480
  • 800 x 600
  • 1024 x 768

Bu sayılar ne gösteriyor? Birinci kısmı incelersek, genişlik 640 demek, resimde yatay olarak 640 kare (piksel) var demektir. 480 ise, dikey olarak 480 kare (piksel) olduğu anlamına gelir. Ama unutmayın, bunlar tek satır ve tek sütun olarak verilmiş değerlerdir. Dolayısı ile resimde bulunan toplam kare sayısı (piksel) çarpımsal olarak 640 x 480 = 307.200’dir.

Bilgisayarınızın masaüstü (desktop) de bu piksel boyutlarına göre çalışır. Sonuçta bilgisayarınızda gördüğünüz tüm işlemler de bir görüntü işlemi. Veri parçacıkları monitörünüze çarparak tüm görüntüyü oluşturuyor. Şimdi masaüstünde mouse’un sol tuşu ile özellikler kısmına girip buradan ayarlar kartına geçin. Ne görüyorsunuz? Görmüş olduğunuz piksel değerleri bilgisayarınızın kullandığı oranları gösteriyor. Dijital fotoğraf makineleri de fotoğraflarınızı belirli piksel boyutlarında çeker. Dijital fotoğraf makinenizin özellikler kısmına bakarak bu oranı öğrenebilirsiniz.

Piksel boyutu arttıkça;

  • Resim kalitesi artar
  • Veri boyutu artar.

İpucu – Resminizin piksel sayısı arttıkça, RAM’e yüklenme oranınız da artar. Bu oran yaklaşık 3 kattır. Yani 30 MB’lık bir resim dosyası ile çalışıyorsanız, 90 MB’lık bir RAM ihtiyacınız olacaktır (resim işleme yazılımları için).