Hayatın yavaş yavaş değişmeye başladığı ağaçların yapraklarını döktüğü, çiçeklerin solduğu bir dönem sonbahar. Her ne kadar olumsuz gibi görünse de fotoğrafçılık açısından önemli bir dönemdir. Doğa size muhteşem fotoğraflar yakalama imkanı sunacaktır bunları yakalamak ise tamamen sizin elinizde. İşte size birkaç ipucu…

KENDİNİZ İÇİN EN ZOR OLANI DENEYİN

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Fotoğraf çekmek için yüksek yerlere çıkın. Bir dağa tırmanabilirsiniz ve kuş bakışı bir görünüm yakalayabilirsiniz. Zor bir işi başarmak her zaman daha iyi sonuçlar getirecektir. Manzara fotoğrafçılığında bu her zaman geçerlidir. Eğer herkesten farklı kareler yakalamak istiyorsanız aradığınızı yüksek yerlerde bulabilirsiniz.

BİRAZ SU EKLEYİN

Manzara fotoğrafı çekerken su her zaman sizin müttefikiniz konumundadır. Dünya yüzeyinin %70’i su olması ve özellikle sonbahar döneminde yağış seviyesinin artması sizin için bir şans olacaktır. Ayrıca yağmurlu bir günü fotoğraflamakta harika olacaktır. Yine göller su yansımaları yakalamak için idealdir. Eğer suyun yüzeyini aşağıya alırsanız manzara suya yansıyacaktır ve bu şekilde simetrik kompozisyonlar elde edebilirsiniz. Güneşli günlerde renk doygunluğunu arttırmak adına polarize kullanın. Bir nötr yoğunluk manzara ve onun yansımasını dengelemek için yardımcı olabilir.

EĞİLİN VE BİRAZ KİRLENİN

Eğer çantanızda iyi bir fotoğraf olmasını istiyorsanız biraz eğilin, çamurlu dizler veya vıcık vıcık elbiseler için endişelenmemeniz gerek. Sonbaharda gölgelik büyük bir görünüm ya da daha net bir görünüm için ormanlık bir alanda yere uzanmanız gerekebilir. Göze hoş gelen fotoğraflar elde etmek için biraz kirlenmek çokta kötü bir takas sayılmaz.

BİRAZ BULUT EKLEYİN

Berrak mavi bir gökyüzü ya da gri bir gökyüzü göze boş gelecektir, denklemin içerisine biraz bulut eklerseniz her şeyin çözüldüğünü göreceksiniz. Gökyüzünün derinliklerinde ilginç fotoğraflar çıkartabilirsiniz. Güneş parladığında geçen bulutlar manzaraya aşağıdan gölge oluşturacaktır. Gün doğumundan hemen önce ve gün batımından hemen sonra kırmızı, sarı bir parlaklık yakalayabilirsiniz. Bu gerçekten hoş görüntüler ortaya çıkaracaktır ve bulutlar kendi başlarına ilginç desenler oluşturabilirler.

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN

Birkaç ay geçtikten sonra sonbaharda yaprakların renklerinin güzelliği size harika fotoğraf fırsatı sunacaktır, fırsatınız varken bu görüntüleri kaçırmayın bu dönem sadece birkaç gün sürebilir. Ekim ayının son haftası ve kasım ayının ilk haftası sonbahar fotoğrafçılığı için en iyi bir iki hafta olabilir.