Fotoğrafların özellikle internet üzerinde izinsiz kullanımına ulaştık. Ancak bu haber biraz daha farklı; fotoğrafın çalınarak kullanılması değil, kompozisyonun yani fotoğrafçının vizyonunun çalınarak kullanılması söz konusu!

screen-shot-2017-02-06-at-10-54-51-am

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Fotoğrafçı Edward McGowan, 2011 yılında çekmiş olduğu fotoğrafı internet üzerinde yayınlandı, kısa sürede fotoğrafın popülerliği arttı. Arap saçına dönen sarmal problemde birkaç yıl sonra ortaya çıktı. Bir ticari kuruluş McGowan’ın çekmiş olduğu fotoğrafı reklamlarında kullanmaya başladı. McGowan ise bundan bir arkadaşının aracılığı ile haberdar oldu. Ancak buraya kadar herşey benzer vakalarla aynı detayları taşıyor, tek farklılık fotoğrafın değil fotoğraf kompozisyonunun çalınmasıydı!

Benzer bir ortam, aynı renk ayakkabılar, aynı pozisyon, aynı çekim açısı, aynı renk tshirt ve dahası. Fotoğraf farklı bir fotoğrafçı tarafından çekilmişti ancak kompozisyon tamamen çalınmıştı. Bu ve buna benzer durumlarla nasıl başa çıkalabileceği bir muamma! Genel olarak doğrudan fotoğrafın kesilmesi, renk ve ışık ayarlamaları ile oynanıp ticari faaliyetler için kullanılması duyduğumuz suç konulardan ancak bu tarz bir çalıntı sanırım hukuksal olarak örnek teşkil etmemesi açısından da oldukça farklı.

Petapiksel haberine göre McGowan konuyla ilgili ne yapacağını bilmediğini belirtmiş. Fotoğrafınızın çalınması yerine vizyonunuz çalınırsa siz ne yaparsınız? Komik olduğu kadar da ciddi ahlaksal bir problem!