İfsak Kavramsal Fotoğraf Atölyesinin Projesi olan “Normal” sergisi, Grup Kapsamiçi tarafından 1 Nisan’da İFSAK’ta açılacak. Sergi 13 Nisan tarihine kadar açık kalacak.

Kavramsal Fotoğraf Atölyesi Özcan Yaman yürütücülüğünde farklı mesleklerden fotoğrafçıların çalışmalarından meydana geliyor. “Normal” başlıklı fotoğraf sergisine 10 fotoğrafçı 20 adet çalışmayla katıldı.

Normal

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

“İnatçı insanlar kendi aralarında üçe ayrılır; dik kafalılar, boş kafalılar ve kalın kafalılar.”
Aristoteles

Hani bazen söyleyecek kelime bulamayız ya… Ağzımızdan bir çırpıda çıkıverir ya bazı kelimeler… Yaşadığımız dünyaya dahası ülkeye baktığımızda, sorunlar ve sorular boğazımıza takılır da, kötü, çok kötü, berbat, boktan gibi kelimeler kullanırız ya…  Hani nasılsın dendiğinde; “İyi sen nasılsın?”diye cevap veririz ya… Nasılsın sorusuna “kötü olduğumuzu” uzun uzun anlatacak mecalimiz kalmadığındandır ya…  Kodlanmış bir toplumun bireyleriyiz ya… Nasılsın Asker?” dediğinde bir komutan, verilen cevap “Sağolll”dur ya… Öyle pısırık mısırık da değil gür sesle bağırarak yani. Oysa ki ne sorunları vardır her bir askerin ama kuraldır.  Yani bir anlamda “a-normallik”tir aslında “normallik”. Rantsal bölüşümün adı kentsel dönüşümdür. Kadın cinayetleri, gelenek/görenek/rızadır ya…  Çocuk istismarları, İstismarcıya ödüldür ya…  Hepsine Normal diyen bir toplum olmuşuz ya…