Güncelleme: 27 Şubat 2017

LG G6’nın tanıtımı Barcelona’daki mobil kongre öncesinde yapıldı. Lansman öncesinde özellikleri ve telefon görselleri hakkında sızan haberler yayınlanmaya başlamıştı. Biz de gsmarena’nın vermiş olduğu bilgilere göre kamera çekim özelliklerine bakalım demiştik, özellikler benzer ama farklılıklar da var. En güncel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

 

Öncelikle gelen haberlere göre 5.7” bir ekrana sahip olacak olan LG G6’nın ekran çerçevesi oldukça ince olacak. Bizi daha dikey bir ekranın karşılayacağını söyleyebiliriz. FullVision 5.7” Quad HD+ (1440×1880), 18:9 ratio, ekran gövde oranı: 80.7%, HDR10 & Dolby Vision™. Ekran Corning Gorilla Glass 5. Özellikle fotoğraf ve video çekimlerinde bu ince çerçevesiz ekran büyüklüğü bizim için avantajlı olacaktır.

03_g6_wide-angle-front-camera

LG’nin bugüne kadar gelen modellerinin çoğunda çıkarılabilir batarya bulunuyordu; ancak LG G6’da batarya çıkarılamayacak. Özellikle powerbank kullanımlarının olması çıkarılabilir batarya kullanımını azaltmış durumda, ancak bizler için var olabiliecek dezavantaj anında bataryayı değiştiremiyor olmamız. 3.300mAh batarya gücü, G5’e göre de oldukça iyi bir değer.

04_g6_dual-13mp-rear-camera-local_black

LG işletim sistemi Android OS, v7.0(Nougat) olacak. İşlemci Snapdragon 821; micro SD girişi 2 TB’a kadar var. 4 GB Ram ise fena değil, beklentimiz 6 GB’dı ancak 4’te kaldı. Dahili bellek 64 ya da 128 GB üzerinden gelecek. İşletim sistemi ve RAM oranı fotoğraf ve video çekimleri için iyi bir avantaj sağlıyor. Bununla birlikte yüksek bellek kapasitesi de bizim için artı bir depolama avantajı.

05_g6_square-camera-mode

Kameranın en çok sevdiğim tarafı fotoğraf çekimi yaparken ekranın yarısında çekim yaptığınız alanı canlı olarak görürken alt tarafıda da çektiğiniz fotoğrafı görebiliyorsunuz. İsterseniz altta çekilen alanla ilgili görülen kısımları daha fazla sayıda artırabiliyorsunuz. Yazılımsal bu destek fotoğraf çekimlerinder işimizi biraz daha kolaylaştıracak.

Arkada 13 MP 2 adet kamera bulunuyor; kamera özellikleri standart 71 derece, geniş açı ise 125 derece olacak. 29 mm ve 12 mm. Standartın diyafram değeri f/1.8; diğer geniş açılı lens ise f/2.4.  Panorama, HDR, geo-etiketleme normal standart kullanımlarında yer alıyor.

En önemli özelliklerinden bir tanesi ekranda ki HDR 10 özelliği; bu özellik mobil telefonlarda ilk defa kullanılıyor. Daha canlı renkler, daha doğal görüntüler yakalayabiliyorsunuz. Standart çekim ile gerçekten aradaki fark oldukça fazla.

06_g6_dolby-vision-local_black

Tüm bu özelliklere göre bir değerlendirme yaparsak bir önceki modellerinden çok daha iyi bir model ile karşılaşacağımız açık. Tek dezavantaj çıkarılabilir batarya olmaması, çünkü yaklaşık 500 şarjın ardından batarya güç kaybetmeye başlar ve bunun kullanıcı tarafından değiştirilememesi de bir dezavantaj. Değiştirme ile anlık %100’lük bataryaya sahip olamamakta ayrı bir dezavantaj. Aynı zamanda LG G6’nın suya dayanıklı olması da bekleniyor.

LG G6 kamerası ile çekilmiş örnek fotoğrafları da aşağıda bulabilirsiniz. Android Central tarafından çekilmiş fotoğraf detayları ya da daha fazla fotoğraf için ilgili siteye göz atabilirsiniz.