Eski fotoğrafları albümlerden ya da arşivlerden çıkarma zamanı geldi. Fotoğrafların zamana karşı koyabilmesi pek de kolay değil. Zamanla fotoğraflar eskimeye, yırtılmaya, renklerini kaybetmeye başlar. Fotoğraflarımızı kaybetmemek; onları yeni bir görünüme kavuşturmak için bazı çalışmalar yapacağız.

Öncelikle ilgili fotoğrafı bir tarayıcı kullanarak dijital ortama aktarın; burada uygulanan çözünürlük değerini 300 ya da daha fazla olmasına dikkat edin. Ardından fotoğrafınızı photoshop ile açın. Eğer fotoğrafınızın çok kötü durumdaysa Image >> Auto Color, Auto Tone ve Auto Contrast menü komutlarını sırasıyla çalıştırın.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

İlgili orjinal katmanı “Duplicate Layer” özelliği ile kopyalayın. Kopya katmanı seçerek Filter >> Noise >> Dust & Scratches menü komutunu çalıştırın. Burdaki değerleri kullanarak resmi en optimum düzeltmeleri yapın; değerleri çok abartmayın. Özellikle Radius değerini çok fazla kullanırsanız fotoğraf tanınmayacak duruma gelebilir. Bu katmanın Opacity değerini düşürün-%60olabilir. Ardından Layer >> New Layer menü komutu ile yeni bir katman oluşturun.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra son işlem için Photoshop Araç Kutu’sunda(Tools Palatte) Brush ve Clone Stamp özelliklerini kullanacağız. Fotoğrafın durumuna bağlı olarak Clone Stamp ile  piksel kopyalaması yapın; aynı zamanda son kopyalanan layer üzerinde Brush ile benzer renklendirmeler yaparak fotoğrafı tamamlayın. Son olarak Layer >> Flatten Image menü komutunu kullandıktan sonra fotoğrafı kaydedin.