histogram fotoğraf

Histogram fotoğraf çekimlerinde doğru pozlamayı yapıp yapmadığınızı gösteren bir bakıma matematiksel bir grafiktir. Az pozlama, doğru pozlama ya da çok pozlama gibi fotoğrafın genel olarak pozlamasının nasıl olduğunu gösterir. Genel olarak DSLR makinelerde fotoğrafı çeker ve LCD ekrana bakarız ancak bu ekran size sadece istediğiniz kompozisyonu nasıl yakaladığınızı gösterir. Size genel olarak küçük bir ekran içinde sadece fotoğrafa bakarak doğru pozlama yapıp yapmadığınızı göstermez. İşte bu anlamda histogram fotoğraf grafiği size gerçek olan pozlama bilgisini verir.

histogram

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Yukarıdaki örnek histogram fotoğraf grafiklerini bulabilirsiniz. Grafikte sol 0 kısmı siyah; sağ 255 kısmı beyaz olarak kullanılır. En üstteki fotoğrafta gördüğünüz gibi grafikte 0 noktasında bir yoğunlaşma var bu fotoğrafın az pozlandığını gösteriyor yani fotoğrafınız olması gerekenden çok daha karanlık. En alttaki grafikte ise 255 noktasına doğru yani Beyaz renge doğru bir yoğunlaşma var bu da fotoğrafın çok pozlandığını gösteriyor yani fotoğrafınız gerekenden çok daha fazla aydınlık.

İyi histogram var mıdır, sorusunun cevabı hayır! Her fotoğraf için bu grafik değişiklik gösterecektir. Ancak genel olarak yukarıda yer alan grafiklerden ortadaki grafik bizim fotorğafımız için uygun pozlamayı yaptığımız gösterir. Genel olarak iyi pozlama histogramda çan eğrisi şeklinde gözükür. Mümkün olduğunca bu eğriyi fotoğraf çekimlerinde yakalamaya çalışırız. Ancak eğer istediğimiz grafiği yakalayamazsak Photoshop üzerinde bu ayarlamaları yapabiliriz.

Fotoğraf üzerindeki gölgeler, orta tonlar ve parlak alanları düzenlemek için kullandığınız en önemli photoshop fotoğraf düzenleme araçlarından biridir: Histogram(Levels). Tüm fotoğraflarınız için bu aracı kullanmayı ihmal etmeyin, ancak doğru pozlama yapılmış bir fotoğrafınız varsa bu fotoğrafın değerleri ile oynayarak onu bozmaya gerek yok. Bir de fotoğraf düzenleme anlatımlarında olduğu gibi bu kullanım için de RAW formatta düzenlemeler yapmanız daha doğru sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Photoshop düzenleme’leri için düzeyleri açmak için, Image(Görüntü) ≥ Adjustment(Ayarlamalar) ≥ Levels(Düzeyler) menü seçeneklerini kullanalım.

photoshop

 

Bu menü grubunu seçtiğimiz zaman aşağıdaki düzey panelinin açılması gerekiyor. Panel üzerinde bulunan grafik alanı fotoğrafın ton aralıklarını gösterir. Burada ton aralıklarında koyular solda, açıklar sağda yer alır(yukarıda ki anlatımda olduğu gibi).

screen-shot-2016-10-17-at-2-02-46-pm

 

Grafiğin hemen altında solda, ortada ve sağda 3 farklı imleç göreceksiniz. Bunlar istediğiniz ayarlamaları yapmak için kullanılır; ortada yer alan imleç ton dengesini kurmak için kullanılır. Ayarlamaları yaparken genel olarak orta dengesine hiç dokunmayın sol ya da sağ taraftan dengelemeler gerçekleştirin.

Bu fotoğrafta sol dengesini değiştirdik; sonuç ortada.Daha karanlık ve aynı zamanda daha canlı renkler elimizde var ancak istenen sonuç değil.

screen-shot-2016-10-17-at-2-03-09-pm

Bu fotoğrafta ise sağ dengesini değiştirdik. Daha aydınlık ve aynı zamanda daha soluk renkler elimizde var ancak yine istenen sonuç değil.

screen-shot-2016-10-17-at-2-03-28-pm

En iyi ayarlamayı yaparken grafikten yararlanın, mümkün olduğunca sağ ve sol dengelemeyi kurmaya çalışın. Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi hem sol hem de sağ bölümlerde oynamalar yaptık. Öncelikle grafik ağırlığı hangi taraftaysa orayla ilgili çalışmaya başlayın. Adından diğer kısmı ve orta kısımları dengeleme için çalıştırmaya başlarsınız. Ancak çan eğrisi oluşturmaya özen gösterin.

screen-shot-2016-10-17-at-2-04-21-pm

Normalde fotoğraf çektiğiniz zaman fotoğrafın çok ışık alan bölümleri patlar, az ışık alan bölümleri ise karanlıkta kalır. Bir dijital görüntü tam siyah ile tam beyaz arasında değişen bir kontrast aralığına sahiptir. Siyah 0 parlaklık derecesine; beyaz ise 256 parlaklık derecesine sahiptir(yukarıda bahsettiğimiz konu). Pozometre ise bu değerin orta değeri olan 128 derecesini okur. Her fotoğraf çektiğinizde kameraya göre yaklaşık bu değer alınarak fotoğraf çekilir. İyi bir fotoğrafta bu dengenin iyi ayarlanmış olması beklenir. Kısaca solda ya da sağda en büyük tepe noktalarının olması istenmez. Tepe noktasının olmadığı dengeli grafikler her zaman için iyi fotoğrafı temsil eder.

Bununla birlikte fotoğrafınız kompozisyonunda siyah ya da beyaz objeler olabilir veya karda ya da karanlıkta çekilmiş bir fotoğrafta olabilir. Bu noktaları da dikkate almak grafik düzeylerini sonuçlandırmak açısından önem teşkil ediyor.

Bazı fotoğraf makinelerinde pozlama histogramını ekran üzerinden kullanabilirsiniz. Fotoğraf çekimlerinde fazla ya da az pozlama yapmamaya gayret gösterin.

Diğer Photoshop Fotoğraf Düzenleme yazıları için tıklayınız…