Dijital fotoğrafçılık ve photoshop artık birbirini tamamlıyor; ancak diğer resim işleme yazılımlarının da sayısı oldukça arttı; üstüne bir de mobil resim uygulamaları eklenince ortalık baya bir toz duman! Bu yazımızda Photoshop ile ilgili RAM özelliğini nasıl kullanmanız gerektiğine değineceğiz. Daha hızlı ve efektif olarak fotoğraf işlemlerinizi yapmak için bu özellikleri photoshop ayarlarınızdan değiştirmenizi tavsiye ediyorum.

Edit >> Preferences >> Performance menü ayarlarına gelin:

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Memory Usage – Photoshop’un toplam olarak ne kadar RAM kullanabileceğini belirleyebilirsiniz. Available RAM kısmı sizin bilgisayarınızın toplam RAM miktarını gösterir. Photoshop ile çalışırken başka bir fotoğraf yazılım ya da yüklü bir program çalıştırmıyorsanız, photohop kullanımını %80 gibi bir rakama çıkarabilirsiniz.

Scratch Disk – Photoshop bilgisayarınızın sadece RAM’ini kullanmaz; aynı zamanda daha hızlanabilmek için hard diskinizde de cirit atar. Eğer benim gibi bölümlendirilmiş hard disk alanınız varsa, boş alan olarak daha büyük hard disk alanını kullanabilirsiniz.

History & Cache – History States alanında geri al tuşu ile yaptığınız işlem sayının ne kadar olması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bu sayı ne kadar az olursa işlem hızınızda o kadar fazla olacaktır. 10 rakamı benim için ideal. Cache Levels ise yaptığınız çalışmanın ekrandaki görüntüsünün işlenme hızıdır. Maksimum 8 verebilirsiniz.