Photoshop’ta pozlama için en kullanılabilir araçlar eğrilerdir. Görselde yer alan açık tonları ayarlamaya çalıştığınız zaman koyu tonlara dokunmadan hareket edebilirsiniz ya da tam tersi. Kısacası fotoğrafınızın tüm piksellerini içeren genel bir ayarlama yapmaz bu nedenle kullanımı oldukça yararlıdır.

Ton ayarlamalarını yapabilmek için sol at köşeden sağ üst köşeye uzanan bir grafik verir. Ayarlamaları bu grafik üzerinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Çizgi, sol alttaki en koyu gölgelerden sağ üstteki en parlak alanları kapsar. Image ≥≥ Adjustments ≥≥ Curves menü grubu ile eğriyi açabilirsiniz.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

screen-shot-2016-11-03-at-12-14-16-pm

Eğri aracını açtıktan sonra fotoğrafın sağına ya da soluna taşıyınız. Buradan doğrudan önizleme yaparak etkin olarak yaptığınız değişikliklerin sonucunu görebilirsiniz.

screen-shot-2016-11-03-at-12-20-37-pm

Eğriyi en tepeden açıyı bozmayacak şekilde aşağıya taşımanız demek fotoğraftaki koyu ton ağırlığını artırmanız demek olacaktır. Eğriyi yukarı kaydırırsanız görseli aydınlatır; aşağıya kaydırırsanız görseli karartırsınız. Ben bu çalışmada eğriyi aşağıya kaydırıyorum, yukarıdaki çalışmaya bakarsanız aslında aslanın sol kısmında kalan karanlık alanda yeşil dal renklerini görebilirsiniz. Bu alanı tamamen karanlıkta bırakarak odaklamayı aslan’a çekmek istiyorum.

screen-shot-2016-11-03-at-12-35-29-pm

Eğri dikleştikçe kontrast artar. Bu tüm fotoğraf üzerinde çalışma yapmak istiyorsanız araç üzerinde uygulayabileceğiniz bölüm. Bundan ayrı olarak fotoğrafın belli bir bölümünde işlem yapmak istiyorsanız öncelikle imleci işlem yapmak istediğiniz alan götürün ve tıklayın(command ya da Control tuşunu basılı tutmanız gerekebilir). Fotoğrafın sol alanında yer alan karanlık bölgeye tıklıyorum ve ardından eğri üzerinde bir nokta oluşuyor. Bu nokta tıklama yaptığım tona karşılık gelen kısmı oluşturuyor. Bu şekilde aslanın tonlamasına çokta karışmadan karanlık bölgeyi daha istediğim gibi koyu alana taşıyabilirim.

screen-shot-2016-11-03-at-12-48-45-pm

Eğriler bölümü fotoğraflarınız için en fazla kullanım yapacağınız alanlardan bir tanesi.

Tüm photoshop yazılarına ulaşmak için tıklayınız.