New York beş ilçeden oluşmaktadır. Manhattan ve Staten adası, Brooklyn ve Queens coğrafi olarak Long Island’ın bir parçasıdır ve Bronx ABD anakarasına bağlanır. Şehir, adalar köprüler, tüneller ve feribotlarla birbirine bağlanmıştır.

ilk yerli New Yorklular, Delaware ve Hudson nehirleri arasında avlanan, bir Algonquin halkı olan Lenape idi. Avrupalılar, 16. yüzyılın başlarında bölgeyi keşfetmeye başladılar. Bunlardan birincisi, Atlantik kıyısı boyunca Asya’ya giden bir rota arayışında olan, ancak 1624’e kadar oraya yerleşmeyen bir İtalyan olan Giovanni da Verrazzano idi. Hollanda Batı Hindistan Şirketi, 30 Amsterdam ailesini “Yeni Ada” olarak adlandırdıkları “Nutten Adası” nda küçük bir yerleşimde yaşamak ve çalışmak için gönderdi. 1626 yılında, yerleşim yerinin genel müdürü Peter Minuit, çok daha büyük Manhattan Adası’nı yerlilerden 60 lonca için alet, tarım teçhizatı, bez ve wampum (kabuklu boncuklar) gibi ticari mallardan satın aldı. Yerleşim Manhattan’a taşındığında New Amsterdam’da 300’den az kişi yaşıyordu. Ama hızla büyüdü ve 1760 yılında (bugün New York City; 18.000 nüfusu) şehir, Boston’u Amerikan kolonilerinin ikinci en büyük şehri haline getirdi. Elli yıl sonra, 202.589 nüfusuyla, Batı yarımküredeki en büyük şehir oldu. Bugün, şehrin beş ilçesinde 8 milyondan fazla insan yaşıyor.

Sen de aramıza katıl, fotoğraf dünyasından uzak kalma!

Gezilecek yerlerin hemen hemen hepsi Manhattan adası bölgesinde. Bu bölgeleri Avenue (Cadde)’ler ve caddeleri kesen sokaklar oluşturur. Avenue’lar kilometrelerce uzunluktadır. New York oldukça pahalıdır. Gezilecek yerler ile ilgili hazırlanmış harika bir harita var; bunu kullanarak gezilecek yerlere kolayca işaretleyebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. İlgili site için tıklayınız…